Bolesti paty a chodidla při došlápnutí – plantární fasciitis

bolesti paty plantarni fascii

Mnoho aktivně sportujících se s tím setkalo, bolest paty při došlápnutí může být úporná a vleklá a vyřadit vás z tréninku a znepříjemňovat značně chůzi. Příčin obtíží může být několik, buď jde o pouhé dočasné přetížení, zánět anebo patní ostruhy. Své by mohli vyprávět běžci, u nichž přetrénování nebo špatně zvolená obuv napáchala paseku v podobě plantární fascitidy.

Patní ostruhy musí rozhodně vyloučit ortoped specialista. V mnoha případech jde hlavně o přetížení nebo zánět vazivové struktury v chodidle tzv. plantární fasciitida. Zejména pokud máte zaměstnání „na nohách“ nebo běháte a často chodíte v nevhodné obuvi. Vpodstatě jde o to, že klenbu nohy tvarují vazy, které degenerují buďto vlivem sárnutí nebo přetížení a kdysi velmi pružná tkáň se stává opotřebením méně pružnou a zranitelnou.

Příčiny bolesti paty a chodidla

Nejčastější příčinou plantární fasciitis je ovšem chybná struktura nohy. Například lidé, kteří mají problémy s klenbou, a to buď příliš ploché nohy nebo vysoké klenutí, jsou náchylnější k rozvoji plantární fasciitis.
Nošení obuvi se špatně profilovanou plochou vložkou klade abnormální tlak na plantární fascie, a může také vést k onemocnění. Obezita a špatné postavení svalů nohou (svalová dysbalance) můžou také velmi hodně přispět k plantární fasciitis.

Příznaky plantární fasciitis

Projevuje se jako bolest ve spodní části paty nebo bolest v klenbě chodidla, je obvykle horší po probuzení a postupně zvyšuje po dobu několika měsíců. Lidé s plantární fasciitis často popisují bolest jako ještě horší, když po dlouhou dobu sedí. Po několika minutách chůze se snižuje bolest, protože chůze vazivo mírně protáhne. V některých případech při pohybu zcela ustopí, ale vrátí se opět poté, co stráví dlouhou dobu na nohou. Skutečnou příčinu bolestí musí vždy prověřit ortoped, vyloučit že nejde o něco jiného – třeba ostruhy.

Léčba

Gelové podpatěnky na bolesti paty ostruhy

Léčba plantární fasciitis začíná postupy, které můžete sami zahájit doma:

  • Protahovací cviky – cvičení, které protáhne lýtkové svaly pomáhá zmírnit bolest a pomůže uvolnit vazy
  • Nechodit naboso – chodit bez bot vyvíjí nepřiměřený tlak a stres na plantární fascie
  • Ledový obklad – na patě po dobu 20 minut několikrát denně pomáhá snížit zánět (umístěte tenký ručník mezi led a patu)
  • Omezit aktivity a cvičení – snižte fyzické aktivity a nechte paty v klidu
  • Upravte si boty – noste podpůrné boty, které mají dobrou podporu klenby a mírně zvednuté paty, to snižuje stres na plantární fascie
  • Léky –  krátkodobě využijte protizánětlivé léky jako je ibuprofen, pro snížení bolesti a zánětu a přípravky ke kompletní ochraně, výživě a regeneraci tkání (např. Geladrink Fast)
  • Podpatěnky– kupte si gelové podložky do patní části boty – podpatěnky, změkčí dopad chůzi, podpoří nohu a odlehčí laterální patní ostruhu
  • Ortopedické vložky – vložky na míru předepsané ortopedem, které se umístí do bot a pomáhají napravit základní strukturální abnormality způsobující plantární fasciitis.
  • Fyzikální terapie – cviky a další fyzikální terapie často pomůžou a poskytnou úlevu

Bez ohledu na to, jaký druh léčby podstoupíte pro plantární fasciitis, existuje mnoho různých příčin, které vedly k tomuto stavu. Proto budete muset udělat některé změny a pokračovat v prevenci i po ustopuení bolesti. Zejména nosit podpůrné boty, provádět strečink jsou základem při dlouhodobé léčbě plantární fasciitis.

Na závěr musím říct, že několika z mých aktivních přátel, kteří řešili problém s bolestí paty, skutečně hodně pomohla klidová léčebná fáze s občasným mazáním Voltarenem a následně po zlepšení nasazení gelových podpatěnek do bot včetně těch na sport a běhání.

Geladrink Fast 360 kapslí >>

Doporučujeme:

Lázeňské wellness pobyty pro zdraví

Lázně na zkoušku pro tělo, mysl a duši Ať už se rozhodnete pro pobyt v západočeském lázeňském trojúhelínku, pro jižní Moravu, nebo pro lázně v podhůří Jeseníků pohoda a relaxace při tří či vícedenním wellness pobytu v českých lázních by měla být na seznamu vašich priorit!SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!