Co to je cvičení tabata? Základní cviky

Cvičení Tabata je intenzivní tréninková metoda, která kombinuje intervalový trénink s vysokou intenzitou a krátkými obdobími odpočinku. Tato metoda byla vytvořena japonským vědcem Izumi Tabata v 90. letech 20. století pro vylepšení výkonu japonských rychlobruslařů.

cvičení tabata

Trénink Tabata se skládá z opakování osmkrát 20 sekundového vysokointenzivního cvičení následované 10 sekundovou pauzou. Cvičení může být praktikováno s jakýmkoliv cvikem, jako jsou například dřepy, skoky, výpady, kliky nebo běh na místě. Trénink může být dokončen za pouhých 4 minut, ale může být také prodloužen na delší časy v závislosti na výkonnosti a cílech jednotlivce.

Výhody cvičení Tabata

Cvičení Tabata nabízí mnoho výhod. V první řadě je velmi efektivní pro spalování tuků a zvyšování kardiovaskulární fitness. Díky krátkým intervalům cvičení a odpočinku lze dosáhnout rychlých výsledků. Tabata trénink může být náročný a vyžaduje určitou úroveň fyzické kondice a zkušeností s cvičením. Nicméně, díky jeho krátkému trvání (celkově pouze 4 minuty), je vhodný i pro ty, kteří mají málo času na cvičení.

Cvičení v Tabata stylu se často zaměřuje na celotělové cviky, jako jsou dřepy, skoky, kliky nebo cviky s váhou. Důležité je však vybrat cviky, které aktivují co největší počet svalů, aby byl trénink co nejefektivnější.

Tabata cviky pro začátečníky

Pokud jste začátečník, měli byste začít s jednoduššími cviky a postupně zvyšovat intenzitu. Zde je několik tabata cviků pro začátečníky:

  1. Výpady: Postavte se do širokého postavení nohou, jednu nohu dejte dopředu a druhou dozadu. Snižte se dolů a zase vraťte zpět. Po 20 sekundách výpadů si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte výpady se změněnou polohou nohou.
  2. Squat jumps: Postavte se do širokého postavení nohou, skočte co nejvýše nahoru a pak se snažte co nejtišeji dopadnout na zem a pokrčit nohy v dřepu. Po 20 sekundách squat jumps si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte.
  3. Sklapovačky: Položte se na zem, dlaně dejte pod ramena a zvedněte tělo nahoru, takže váha bude spočívat na rukou a nohou. Snižte se dolů a pak se vraťte nahoru. Po 20 sekundách sklapovaček si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte.
  4. Burpees: Postavte se vzpřímeně, poté se rychle spusťte dolů a uchopte podlahu. Skočte s nohama dozadu, udělejte sklap a skočte zpět do vzpřímené polohy. Po 20 sekundách burpees si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte.

Je důležité dodržovat správnou techniku cvičení a dávat pozor na své tělo, abyste se vyhnuli zraněním. Pokud nejste zcela jistí, jak cvičení provádět správně, může vám být rozhodně užitečný cvičební trenér nebo instruktor.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!