Bazar - Dětské oblečení, dámské šaty, ceny od 40 Kč >>Avon katalog 11/2022Avon katalog on-line 11/2022


Cvičení na bolavá záda

Bolesti zad nejsou ničím ojedinělým. V době ubývající fyzické práce a vysedávání u počítačů a televizi patří k jednomu z mnoha civilizačních neduhů. Příčin těchto problémů může být více, setrvávání v jedné strnulé pozici po několik hodin (práce u počítače, sezení ve škole) a další pohybové stereotypy patří k nejčastějším z nich.

Problémy se velmi často soustřeďují do oblasti krční páteře, mohou eskalovat v bolesti hlavy (migrény), případně ramen. Pravidelné cvičení je jedinou skutečně účinnou prevencí bolestí zad.

V tomto kratičkém videu najdete pár tipů na rychlý strečink, cvičení, které vám může okamžitě pomoci, když se dostanete do stavu bolestivé strnulosti.  Na závěr videa však cvičitel podotýká, že nejde o odstranění příčin bolestí, pouze návod na okamžitou úlevu.

Video strečink pro bolavá záda

Skutečná příčina chronických a vracejících se bolestí zad je dána počínající, případně pokročilou svalovou nerovnováhou. Například mezilopatkové (rombické) svaly povolují a vedou k uvolnění lopatky a ramene, zatímco šíjové vzpřimovače a prsní svaly se zkracují. Lopatky pak vystupují ze zad a ramena se kulatí dopředu. Tento stav je svalovou dysbalancí, která časem vede k bolestem zad.

Cvičení na bolavá záda se tedy dá rozdělit do skupin zaměřených na protahování svalů se sklonem k ochabování a posilování svalů, které mají tendenci ochabovat. Stačí překonat lenost, nespoléhat na prášky a doktory a zjistit si informace o tom jak cvičit, začít pravidelně cvičit a vytrvat – jde to i doma a výsledky se dostaví. Zajímavé informace o kompenzačním cvičení, tvarování těla a svalové nerovnováze/rovnováze najdete třeba v knížce „Tvarování těla pro muže a ženy“ (autor Petr Tlapák)

Další zajímavá videa s posilovacími cviky na doma, které vám zaberou skutečně pár minut, jsou účinné a neuveřitelně jednoduché na provedení a sníží hlavní příčiny bolesti zad:

Posílení ochablých svalů na přední straně krku

Na přední straně krku jsou svaly, které hodně ochabují, to způsobí vychylování hlavy směrem dopředu od osy těla a následné přetěžování a zkrácení svalů na krku ze zadu (příčina bolestí). Jejich posilováním lze obnovit důležitou rovnováhu a zmírnit bolesti.

Posílení mezilopatkových svalů

Mezi lopatkami je několik skupin svalů, které je nutné posilovat, pokud chcete mít záda rovná a v pořádku.

Vše na bolesti zad – skladem, k doručení 2. pracovní den na Prozdravi.czCvičení na bolavá záda cvičení doma