Histaminová intolerance (HIT) – příznaky, dieta a potraviny

Histaminová intolerance (HIT) je porucha, která se projevuje přecitlivělostí na histamin, který se vyskytuje v některých potravinách a také v těle samotném. Příznaky histaminové intolerance se mohou projevovat velmi rozmanitě a nespecificky, mohou zahrnovat bolest hlavy, svědění, křeče v břiše, zvracení a průjem. V některých případech mohou být příznaky velmi vážné a mohou dokonce vést k anafylaktickému šoku. Toto onemocnění může doprovázet chronická zánětlivá onemocnění jako jsou například celiakie nebo alergie.

Histaminová dieta resp. dieta se snížením histaminu je jedním z řešení pro lidi s histaminovou intolerancí. Tato dieta zahrnuje omezení příjmu potravin obsahujících vysoké množství histaminu. Mezi tyto potraviny patří například zralé sýry, uzeniny, konzervy, kyselé zelí, citrusové plody, rajčata, avokádo, houby, čokoláda a alkohol. Na druhou stranu jsou povolené potraviny s nízkým obsahem histaminu, jako jsou například vařené vejce, vařené maso, čerstvé ovoce a zelenina, rýže, těstoviny a některé druhy ryb.

Pro lidi s histaminovou intolerancí je velmi důležité pečlivě sledovat svou stravu a omezit příjem potravin obsahujících vysoké množství histaminu. To jim pomůže minimalizovat příznaky a zlepšit kvalitu svého života. Je však také důležité, aby si lidé s histaminovou intolerancí uvědomili, že každý organismus je jiný a že některé potraviny, které jsou pro někoho s histaminovou intolerancí problematické, nemusí být pro jinou osobu škodlivé.

V případě podezření na histaminovou intoleranci je vždy nejlepší poradit se s odborníkem, který může pomoci s diagnostikou pomocí krevního testu a následným nastavením vhodného stravovacího režimu. Při správném zacházení s histaminovou intolerancí může být život s touto poruchou snesitelnější a příjemnější.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!