Inzulínová rezistence – co to je a její vliv na zdraví

Inzulínová rezistence je stav, kdy buňky v těle postupně ztrácejí schopnost reagovat na hormon inzulín. Tento hormon je produkován slinivkou břišní a umožňuje buňkám využívat glukózu (cukr) z krve jako zdroj energie. Pokud buňky nejsou citlivé na inzulín, hladina cukru v krvi může zůstat vysoká, což může vést k různým zdravotním problémům.

Inzulínová rezistence může být způsobena mnoha faktory, včetně genetiky, obezity, nedostatku fyzické aktivity a stravy bohaté na rafinované cukry a sacharidy. Zvýšené riziko inzulínové rezistence mají také osoby s vysokým krevním tlakem a poruchami metabolismu lipidů.

Zdravotní důsledky inzulínové rezistence

Inzulínová rezistence může mít řadu negativních vlivů na zdraví. Jedním z nejzávažnějších je vývoj diabetes mellitus 2. typu. Při inzulínové rezistenci slinivka břišní produkuje více inzulínu, aby udržela hladinu cukru v krvi na správné úrovni. Pokud však slinivka břišní nemůže udržet tento zvýšený výstup inzulínu, může hladina cukru v krvi stoupat, což zvyšuje riziko diabetu.

Kromě toho může inzulínová rezistence vést k dalším zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, hypertenze, problémy s ledvinami a neplodnost. Inzulínová rezistence může také mít negativní dopad na kvalitu života, například snižováním fyzické a duševní výkonnosti.

Prevence inzulínové rezistence

Prevence inzulínové rezistence zahrnuje zdravou a vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a udržení zdravé hmotnosti. Léčba inzulínové rezistence se obvykle zaměřuje na snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení citlivosti na inzulín pomocí léků a změn v životním stylu. Často dopomůže změna skladby potravin s omezením sacharidů tzv. ketodieta.

Vzhledem k tomu, že inzulínová rezistence může mít vážné následky na zdraví, je důležité si být vědom rizik a přijmout preventivní opatření. Pokud máte podezření, že trpíte inzulínovou rezistenci zvažte změnu skladby jídelníčku např. ketogenní dietu, zařazení pohybu do vašeho režimu a návštěvu lékaře.

Keto dieta v různých formách kompletní nabídka >>SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!