K čemu je pro tělo dobrý selen?

Selen je stopový prvek, který je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Je důležitý pro zdraví štítné žlázy,
imunitního systému a reprodukčních funkcí. Dále má selen antioxidační účinky, chrání tělo před poškozením volnými radikály a podporuje zdravé stárnutí.

K čemu je dobrý selen?

Selen je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Hraje důležitou roli při produkci hormonů štítné žlázy a podporuje imunitní systém. Dále pomáhá při tvorbě DNA a podporuje zdraví kardiovaskulárního systému.

Nedostatek selenu – příznaky

Nedostatek selenu může vést ke zhoršení zdraví štítné žlázy, což může způsobit zvětšení štítné žlázy a hypotyreózu. Dále může nedostatek selenu snížit funkci imunitního systému a způsobit neplodnost u mužů. Nedostatek selenu se také spojuje s výskytem rakoviny, aterosklerózy a Alzheimerovy choroby.

Selen a zinek

Selen a zinek jsou dva stopové prvky, které jsou důležité pro správné fungování lidského těla. Zinek je důležitý pro správné fungování imunitního systému a reprodukčních funkcí. Nedostatek zinku může vést ke zhoršení zraku, poruchám chuťových receptorů a problémům s kůží a vlasy. Selen a zinek spolupracují při ochraně buněk před poškozením volnými radikály.

V jakých potravinách je selen a kolik je maximální příjem?

Selen se nachází v mnoha potravinách, včetně ryb, masa, vajec, ořechů a semen. Denní doporučená dávka selenu je 55 mikrogramů pro dospělé muže i ženy. Maximální denní dávka selenu je 400 mikrogramů.

Jaké množství selenu je toxické?

Toxicita selenu se obvykle vyskytuje pouze při nadměrném příjmu selenu z potravy nebo doplňků stravy. Při nadměrném příjmu selenu mohou být poškozeny orgány, jako je játra, ledviny a nervový systém. Maximální bezpečná dávka selenu je 400 mikrogramů denně pro dospělého.

Příznaky toxicity způsobené selenem

Příznaky toxicity způsobené selenem se mohou lišit v závislosti na dávce a délce expozice selenu. Mezi příznaky toxicity patří bolest břicha, bolest hlavy, průjem, nevolnost, zvracení, závratě, úzkost, třes a poruchy spánku. Při dlouhodobé expozici může selen způsobit poškození jater, ledvin a nervového systému.

Jak zajistit dostatečný příjem selenu

Pro zajištění dostatečného příjmu selenu by měla být strava bohatá na potraviny obsahující selen, jako jsou ryby, mořské plody, hovězí a vepřové maso, vajíčka, ořechy a semena. Pokud je třeba doplnit příjem selenu, lze použít doplňky stravy. Je však důležité dodržovat doporučenou denní dávku a nepřekračovat maximální bezpečnou dávku selenu.

10 nejlepších potravin bohatých na selen

Následující tabulka ukazuje přibližné množství selenu v 100 gramových porcích. Je třeba si uvědomit, že 1-2 para ořechy pokryjí doporučenou denní dávku selenu. Zkonzumovat 100-200g balení para ořechů naopak může způsobit potíže z výrazného překročení maximální denní dávky a toxicitu:

Para ořechy 1 kg za super cenu >>

PotravinaObsah selenu v 100g
Para ořechy (Brazilské ořechy)1917 µg
Tuňák konzervovaný v oleji92 µg
Losos divoký57 µg
Sardinky konzervované45 µg
Krůtí prsa41 µg
Hovězí játra31 µg
Slunečnicová semínka17 µg
Kuřecí prsa16 µg
Špenát11 µg
Celozrnný chléb10 µg


SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!