Bazar - Dětské oblečení, dámské šaty, ceny od 40 Kč >>Avon katalog 3/2020Avon katalog 3/2020


Krabičková dieta

Jako houby po dešti se vyrojili na trhu s dietami dodavatelé produktu krabičková dieta a minimálně už třetím rokem se jim krabičkový byznys celkem daří. Díky krabičkové dietě zhublo i pár celebrit, které se o tom tu a tam zmíní a popularita je zaručena 😀 Na první pohled jde o velmi rozumný způsob stravování. Dietní jídelníčky jsou sestavovány pod dohledem dietologa, slibují přirozenou a postupnou redukci váhy a nutí k pravidelnému stravování. Žádný nefunkční prášek jménem Alli nebo Hoodia, ale rozumné a pravidelné dávky jídla s ohledem na dostatečnou energetickou úroveň příjmu. Zde jde alespoň o skutečný jídelníček a práci s příjmem potravin. Až sem je vše vlastně vpořádku.

Co se mi na krabičkové dietě nelíbí

krabičková dieta PrahaSystém se zdá docela bezchybný, přesto se pár maličkostí a škrábanců na kráse najde. Co mi vadí, je třeba až moc velká univerzálnost řešení pro každého. Například celkový energetický příjem ženy 4300 kj a muži 5800 kj, jak uvádí jeden pražský distributor diety, je málo. Obávám se, že u mnoha klientů může být dokonce někde pod úrovní bazálního metabolismu. To vede k hladovění a strádání, které není dlouhodobě únosné a jsme na dietářům známé cestě k jojo efetu. Jak se dopočítat k individuálnímu číslu spotřeby kj na den se můžete dočíst v článku Hubnutí tempem 1 kg týdně

Fyzicky aktivní jedinec bude mít jiný požadavek než ten, kdo se nehýbe vůbec. Sklon vybírat si a dávat přednost určitým potravinám pro uspokojení chutě, je u každého odlišný. Některé dny potřebujeme skladbu potravin podle momentální situace – nemoc, náročnější duševní nebo fyzická aktivita atd.

Krabičková dieta může z těchto pohledů vést hodně mimo individuální potřeby. Při lepším způsobu naslouchání vlastímu tělu, by je většina lidí dokázala úspěšně řídit sama a mnohem efektivněji. Pro dosažení dlouhodobě vyváženého stravování nejde ani tak o to, že zcela vyřadíte z jídelníčku vše, co je zakázané a máte tak rádi. Jde spíš o to jak si tyto potraviny dopřejete – v jakém množství, při jaké úrovni fyzické aktivity, jak často, v jaké úpravě a kombinaci dalších potravin …

Dalším sporným bodem je pasivita klienta. Co se stane, pokud si krabičkovou dietu přestane objednávat? Bude schopen sám navázat na nastolený způsob stravování, nebo je nutné být klientem tohoto systému doživotně? Vždyť velké procento faktorů osobního úspěchu při dietě leží právě v dostatečných znalostech a povědomí o přípravě nebo výběru vlastního dietního jídla.