Nejčastější pohlavně přenosné choroby (STD)

Sexuálně přenosné choroby (nebo STD zkratka anglického Sexually Transmitted Disease) jsou velmi častým problémem a jejich výskyt stále narůstá i přes vysokou celosvětovou osvětu. Tyto nemoci se přenášejí během sexuálního styku a mohou mít vážné důsledky na zdraví. Nejlepší ochranou je prevence a včasná diagnostika, protože čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe je možné ji léčit.

Nejčastější pohlavně přenosné choroby jsou chlamydie, kapavka, syfilis, genitální bradavice a herpes. Každá z těchto nemocí má své specifické příznaky a důsledky.

Chlamydie a kapavka jsou způsobeny bakteriemi a mohou způsobit záněty pohlavních orgánů. Příznaky se projevují bolestí při močení, pálením a výtokem z močové trubice. Tyto nemoci lze léčit antibiotiky.

Syfilis je infekční onemocnění, které se projevuje vyrážkami na kůži, vředy na genitáliích a ústech a následně může postihnout i nervovou soustavu a orgány. Pokud není léčen včas, může způsobit vážné komplikace. Syfilis se léčí antibiotiky.

Genitální bradavice jsou způsobeny viry a projevují se výskytem drobných kožních výrůstků v oblasti genitálií. Tyto výrůstky mohou být bolestivé a mohou se šířit na další části těla. Léčba zahrnuje odstranění bradavic a použití antivirových léků.

Herpes se projevuje výskytem puchýřů v oblasti genitálií a úst, které jsou velmi bolestivé. Léčba zahrnuje užívání antivirových léků.

Pokud máte podezření na nákazu nějakou z těchto pohlavně přenosných chorob, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem. Specialista provede testy pro pohlavně přenosné choroby, které určí, zda máte danou nemoc. U mužů se testy provádějí buď odebráním vzorku moči nebo odebráním vzorku krve. Dnes to také umožňují odběrové laboratoře pro samoplátce a anonymně, bez předchozí návštěvy lékaře.

Je důležité si uvědomit, že prevence je nejlepší ochranou před pohlavně přenosnými chorobami. Měli byste používat kondom při každém sexuálním styku a vyhýbat se rizikovým sexuálním stykům.

Možnosti nakažení je ale také řada dalších – všude kde jste vystavení porušení vaší kožní bariéry (tetování, piercing, akupunktura) ale také během rizikové profese, kde můžete přijít do kontaktu s biologickým materiálem.

Domácí testy na pohlavně přenosné nemoci kompletní nabídka >>SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!