Zdravá výživa proti stresu a stárnutí

Se stresem jsme se v životě potkali všichni a nemusíme ho nejspíš představovat. Asi každému je znám stav, kdy se nějaká situace dá jen těžko snést, aniž by nás nevyvedla z míry. Pokud jde o jednorázovou reakci, jde krátkodobý stres. S tím se většinou vyrovnáme lépe a rychleji. Dlouhodobý stres se však lehko může změnit ve frustraci, těžkou depresi, při které hrozí celkové selhání po stránce fyzické a duševní a vést rychle k předčasnému stárnutí.

zdravá výživa proti stárnutí a stresu

Možná jste nevěděli, že ke zmírnění lehčích příznaků vyčerpání a stresu může přispět konzumace vhodných potravin. V těžších případech je samozřejmě nezbytné vyhledat psychologa, který předepíše medikaci, ale dieta vždy může být prvním a podpůrným prostředkem léčby.

Zdravý jídelníček proti stresu a stárnutí

Níže v článku naleznete ukázkový jídelníček, který vychází z protistresových účinků potravin.  Obecně je vhodné jíst o něco méně než je obvyklé a omezit sladkosti a potraviny s obsahy aditiv (éček), včetně sladkých nápojů, vyhněte se nízkokalorickým potravinám, konzumujte včelí med ideálně přímo od včelaře.

Včelí med proti stresu a stárnutí

Včelí med je vynikající potravinou, která obsahuje mnoho živin a antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před poškozením buněk a stárnutím.

Včelí med je také skvělým zdrojem energie a může pomoci snížit stres. Přidání medu do vašeho jídelníčku může být jednoduchým způsobem, jak zlepšit vaši stravu a poskytnout vašemu tělu potřebné živiny.

Dále především zvyšte příjem potravin, co nejvíce neupravených technologickým postupem, obsahujících vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín D, zinek, Omega-3 a Omega-6, koenzym Q 10 a hořčík – především ovoce a zelenina, vejce.

Kromě toho doporučujeme zařadit do jídelníčku bylinky a koření (máta, bazalka, hřebíček, skořice, bobkový list, zázvor), které mají silné antioxidační a protirakovinné účinky. Pokud nemáte žaludeční vředy, zvažte konzumaci jablečeného octa.

Je také důležité vyhnout se potravinám, které jsou bohaté na nasycené tuky a cukry. Tyto potraviny mohou způsobit zvýšenou hladinu cukru v krvi a způsobit nárůst hmotnosti, což může vést k dalším zdravotním problémům. Může být vhodné zaměřit se na ketodietu pro snížení cukrů, tedy dietu s omezením sacharidů a tu případně kombinovat s přerušovaným půstem.

Zdravá výživa v kombinaci s lehkým každodenním cca 30 minutovým cvičením (pilates, poweryoga, taichi, yoga apod.) je výborná omlazující strategie, nehjen v prevenci proti stresu v každodenním životě, ale také podpůrná metoda v ochraně před rakovinou a alzheimerovou chorobou.

Jídelníček pro zdraví – zdravá snídaně, večeře a oběd

Snídaně: Kaše z ovesných vloček s mlékem a medem a banánem
(Ovesné vločky obsahují vitamin B, hořčík a cholin, tyroxin, který je základem pro tvorbu dopaminu)

Svačina: Jablko a bílý jogurt s živou kulturou
(Jablka obsahují velké množství vitaminu C v přírodním stavu)

Oběd: Ryba s bramborem
(Ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny, které zajišťují optimální nervové funkce)

Svačina: Celozrnné pečivo se šunkou a máslem
(celozrnné pečivo obsahuje minerální látky a stopové prvky, navíc má nízký glykemický index, což optimalizuje krevní cukr)

Večeře: Makrela a salát z nastrouhané mrkve, jablek a čerstvé červené řepy, s citrónem a mírně doslazený cukrem
(řepa má vysoký obsah bílkovin s cennými aminokyselinami, které jsou prospěšné pro metabolismus mozku, obsahuje hořčík, látky obsažené v řepě a v mrkvi mohou snižovat rozvoj rakoviny, makrela obsahuje koenzym Q10).



SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


AKCE Bonami.cz kredit 200 Kč!

Mrkni na Bonami.cz e-shop plný pěkných věcí do domácnosti za super ceny. Když se teď zaregistruješ přes tento odkaz, dostaneš kredit 200 Kč na první nákup, tak neváhej!


Slevové kupóny na Tipli

Objevte slevové kódy na Wolt, Mobelix, Knihy Dobrovský a další. Stačí se zaregistrovat zde a získáte peníze zpět na váš účet za nákupy v mnoha e-shopech!