Proč byste měli jíst alespoň 30 g brokolicových klíčků denně? Brokolicové klíčky a jejich účinky

V posledních letech vzbudily klíčky brokolice velký zájem kvůli jejich mnoha zdravotním výhodám. Tyto klíčky jsou bohatým zdrojem důležitých živin, antioxidantů a dalších látek, které mohou zlepšit celkové zdraví a snížit pravděpodobnost vzniku řady chronických onemocnění. O zdravotních výhodách brokolicových klíčků, o tom, jak a proč je konzumovat a kde je získat, si povíme v tomto článku.

Brokolicové klíčky a jejich účinky

Rané, několik dní staré výhonky rostliny brokolice jsou známé jako brokolicové klíčky. Obsahují hodně sulforafanu, látky se silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Sulforaphan je také dobře známý pro posílení přirozeného detoxikačního procesu těla, který pomáhá odstraňovat nebezpečné znečišťující látky. Tato látka je spojována s řadou zdravotních výhod, jako je snížení rizika rakoviny, srdečních chorob a neurologických onemocnění.

Pomůcky k nakličování široká nabídka >>

Nakličovací sklenice pro domácí klíčení brokolice a dalších semínek

Jak účinkuje sulforaphan v lidském těle?

Sulforaphan v lidském těle může efektivně působit proti zánětu, rakovině a dalším negativním procesům jako je degenerace a stárnutí buněk.

  1. Sulforafan pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem, což je stav, kdy jsou buňky vystaveny nadměrnému množství volných radikálů a jiných reaktivních molekul, což může poškodit buněčné membrány, DNA a další buněčné složky. Sulforafan funguje jako antioxidant, který neutralizuje volné radikály a chrání buňky před poškozením.
  2. Sulforafan má protizánětlivé účinky, což znamená, že může pomoci snížit zánětlivou odpověď těla na různé podněty, jako jsou infekce, alergie nebo autoimunitní choroby. Tímto způsobem může sulforafan pomoci chránit tělo před mnoha zánětlivými onemocněními, včetně artritidy, astmatu a diabetu.
  3. Sulforafan může také pomoci chránit před rakovinou tím, že pomáhá zastavit růst rakovinných buněk a podporuje jejich odumírání (apoptózu). Sulforafan také může pomoci snížit riziko vzniku nádorů tím, že pomáhá detoxikovat karcinogenní látky v těle.
  4. Sulforafan může pomoci chránit před degenerativními chorobami a procesy stárnutí buněk tím, že podporuje tvorbu antioxidantů a detoxikačních enzymů v buňkách. Tímto způsobem může sulforafan pomoci chránit tělo před degenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba, stejně jako před procesem stárnutí buněk obecně.

Můžou klíčky brokolice pomáhat při hubnutí?

Bylo prokázáno, že konzumace brokolicových klíčků pomáhá při hubnutí a zlepšení gastrointestinálního traktu, je fantastickou dietní volbou pro každého, kdo se snaží udržet svou váhu, protože má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Tím, že podporuje rozvoj prospěšných střevních bakterií, vláknina v brokolicových klíčcích také pomáhá udržovat zdravý trávicí trakt.

Vitamín C, vitamín K, folát a draslík jsou jen některé z vitamínů a minerálů, kterých jsou klíčky brokolice vynikajícím zdrojem. Tyto živiny mohou pomoci posílit imunitní systém, zlepšit zdraví kostí a kontrolovat krevní tlak. Jsou klíčové pro udržení vynikajícího zdraví.

Neváhejte proto se zařazením brokolicových klíčků do vašeho jídelníčku. Obsahují velké množství důležitých minerálů, antioxidantů a dalších látek, které mohou zlepšit celkové zdraví a snížit riziko vzniku řady chronických onemocnění. Brokolicové klíčky lze pěstovat velmi snadno v klíčící misce a pořízení semínek v bio kvalitě rozhodně nezruinuje vaši peněženku, konzumovat různými způsoby na způsob salátu nebo přimícháním do polévky nebo jiného jídla, ale neměly by se vařit. Často jsou také dostupné v prodejnách zdravé výživy.

Jaké je průměrné doporučené množství konzumace brokolicových klíčků?

Množství konzumace klíčků, pokud si je dopřejete denně závisí na zdravotním stavu každého člověka. Studie uvádí, že denní konzumace asi 28 až 56 gramů brokolicových klíčků už stačí na výrazné zdravotní přínosy.

Zároveň je třeba vědět, že brokolicové klíčky obsahují velké množství vitamínk K, který mohou mít vliv na krevní srážlivost, takže lidé užívající léky na ředění krve by měli před konzumací konzultovat se svým lékařem.

Osoby s hypotyreózou, tj. sníženou funkcí štítné žlázy, by měly také omezit konzumaci brokolicových klíčků. Brokolicové klíčky obsahují látku zvanou goitrin, která může narušit funkci štítné žlázy a zhoršit hypotyreózu. Pokud máte hypotyreózu, můžete brokolicové klíčky konzumovat, ale měli byste je konzumovat v malém množství.

Stejně jako s jakýmkoli jiným potravinovým doplňkem, je nejlepší konzumovat brokolicové klíčky jako součást vyvážené stravy, nikoli jako samostatný zdroj výživy.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: