Ashtanga vinyasa joga – rozhovor s Pavlem Hubem

Patřím k těm lidem, kteří k józe vzhlíží, byť je od pravidelného cvičení stále něco odvádí. Osobně doufám, že se k určité pravidelnosti časem dopracuji. Chtěla bych čtenáře upozornit na to, jak mimořádný kompenzační a zdravotní efekt má jógové cvičení. Využila jsem možnosti položit pár otázek cvičiteli Ashtanga vinyasa jogy Pavlu Hubovi, který začal s praxí v roce 2003 a má bohaté lektorské zkušenosti – učil ve známých pražských studiích Dance Perfect, Factory Pro (Holmes Place), Fit Top, Fortuna Fitness, Fit & Jóga Rubeška, Pavla Club nebo v buddhistickém centru Lotus. Účastnil se také mnoha seminářů českých i zahraničních renomovaných lektorů a mimo jiné spolupracoval například s Adventurou:

Kam mohou lidé na ashtanga vinyasa jogu přijít?
Lekce probíhají každý týden v úterý a ve středu v Praze na Vinohradech. Přesný čas a adresu najdete na www.yogalibre.cz

Je pro cvičení ashtanga vinyasa jogy nutná zkušenost s jinou „lehčí“ formou jógy?
Žádná předchozí zkušenost není nutná.

Ashtanga vinyasa joga je dynamické cvičení, pro koho je vhodná a pro koho ne?
Ashtanga Vinyasa není vhodná pro děti a pro ty, kteří trpí cukrovkou, rakovinou, vysokým krevním tlakem, roztroušenou sklerózou, glaukomem nebo jinou vážnou nemocí. Není také vhodná pro velmi obézní a nedoporučuje se cvičit v těhotenství. Při menstruaci záleží na každé ženě, jestli jí cvičení vyhovuje, v každém případě by se v tomto období měla vyhnout obráceným pozicím, např. stoji na hlavě. Ashtanga Vinyasa je ale exrémně vhodná pro všechny, kteří většinu času ve svém zaměstnání tráví v sedě nebo ve stoje a pro pracující pod tlakem. Je také vynikajícím doplňkem pro sportovce – především pak pro takové, kteří zatěžují své tělo jednostranně.

Podložky na cvičení, jogamatky a další pomůcky na posilování i cvičení doma >>

Jaký je rozdíl mezi power jógou, hatha jógou a ashtanga vinyasa jogou?
Pokud budeme hatha jógu a ashtanga vinyasu srovnávat z hlediska jejich náplně v dnešní době, tj. podle způsobu, jakým jsou tyto styly na většině míst na západě učeny, bude rozdíl v cvičení ásan (pozic). Dnes se praxe těchto dvou stylů týká převážně ásan a pránayamy (kontroly vitální energie – prány, pomocí dýchacích technik). Ashtanga Vinyasa je však od jiných cvičení ásan odlišná svými sériemi, kde je pořadí pozic přesně stanoveno. Vznik power jógy má na svědomí američan Bryan Kest, který kvůli zranění zad po autonehodě nedokázal provést ásany tak, jak je předepisuje ashtanga vinyasa. Proto je začal modifikovat a přidávat jiné pozice zaměřené na posílení a protažení a toto cvičení nazval power jógou.

Jaká byla vaše cesta k této formě jógy, věnujete se i jiným sportům?
K ashtanga vinyase jsem se dostal přes power jógu, kterou jsem měl možnost vyzkoušet během několika fitness seminářů. Během školení pro instruktory u Vaška Krejčíka jsem zjistil, že power jóga vychází z ashtanga vinyasa jógy. Okamžitě jsem začal procházet internetové stránky a zjišťovat co se jen dalo, abych se toho o ashtanze dozvěděl co nejvíc – nadšeně jsem prohlížel videa, četl informacemi nabité zahraniční články a kupoval poutavou literaturu. Začal jsem chodit na lekce ashtanga vinyasy, účastnil se seminářů učitelů, kteří ashtanga vinyasu rozšířili na západě a denně jsem cvičil. Byl to vynikající úvod k poznání této jógové školy a moc mě těší, že na jeho počátku stáli Dalibor Štědronský a Georg Wöginger. Kromě pravidelné praxe Ashtanga Vinyasy jezdím na in-line bruslích a na snowboardu, chodím běhat a mám rád tanec.

Kde berete motivaci ke cvičení a k předcvičování?
Dělám to, co mě baví a dělím se o to s ostatními.

Co by jste poradil poměrně trénovanému zdravému člověku, který na prvních hodinách narazí na malou nepříjemnost v podobě nedostatečně protaženého svalstva, což ho od dalšího cvičení odradí?
Samozřejmě záleží proč člověk na lekci přijde, co očekává. Ať už se chce protáhnout a uvolnit, zlepšit dechové návyky nebo se třeba pustit do nějakého hlubšího poznání, nemá smysl předpokládat, že se vše podaří během první hodiny. Například ke mně se power jóga musela dostat třikrát, než jsem se o ni začal více zajímat. Není pochyb o tom, že ashtanga vinyasa člověku ve všech směrech prospěje. Je ale rozumné vybrat si lektora, který člověku poradí s provedením jednotlivých technik a upozorní jej na chyby, které by mohly vést i ke zbytečnému zranění. Poradil bych proto uvolnit se a být trochu více trpělivý, výsledky se určitě dostaví.

jóga yoga cvičení


SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: