K čemu je pro tělo dobrý selen?

Selen je stopový prvek, který je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Je důležitý pro zdraví štítné žlázy,
imunitního systému a reprodukčních funkcí. Dále má selen antioxidační účinky, chrání tělo před poškozením volnými radikály a podporuje zdravé stárnutí.

K čemu je dobrý selen?

Selen je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Hraje důležitou roli při produkci hormonů štítné žlázy a podporuje imunitní systém. Dále pomáhá při tvorbě DNA a podporuje zdraví kardiovaskulárního systému.

Nedostatek selenu – příznaky

Nedostatek selenu může vést ke zhoršení zdraví štítné žlázy, což může způsobit zvětšení štítné žlázy a hypotyreózu. Dále může nedostatek selenu snížit funkci imunitního systému a způsobit neplodnost u mužů. Nedostatek selenu se také spojuje s výskytem rakoviny, aterosklerózy a Alzheimerovy choroby.

Selen a zinek

Selen a zinek jsou dva stopové prvky, které jsou důležité pro správné fungování lidského těla. Zinek je důležitý pro správné fungování imunitního systému a reprodukčních funkcí. Nedostatek zinku může vést ke zhoršení zraku, poruchám chuťových receptorů a problémům s kůží a vlasy. Selen a zinek spolupracují při ochraně buněk před poškozením volnými radikály.

V jakých potravinách je selen a kolik je maximální příjem?

Selen se nachází v mnoha potravinách, včetně ryb, masa, vajec, ořechů a semen. Denní doporučená dávka selenu je 55 mikrogramů pro dospělé muže i ženy. Maximální denní dávka selenu je 400 mikrogramů.

Jaké množství selenu je toxické?

Toxicita selenu se obvykle vyskytuje pouze při nadměrném příjmu selenu z potravy nebo doplňků stravy. Při nadměrném příjmu selenu mohou být poškozeny orgány, jako je játra, ledviny a nervový systém. Maximální bezpečná dávka selenu je 400 mikrogramů denně pro dospělého.

Příznaky toxicity způsobené selenem

Příznaky toxicity způsobené selenem se mohou lišit v závislosti na dávce a délce expozice selenu. Mezi příznaky toxicity patří bolest břicha, bolest hlavy, průjem, nevolnost, zvracení, závratě, úzkost, třes a poruchy spánku. Při dlouhodobé expozici může selen způsobit poškození jater, ledvin a nervového systému.

Jak zajistit dostatečný příjem selenu

Pro zajištění dostatečného příjmu selenu by měla být strava bohatá na potraviny obsahující selen, jako jsou ryby, mořské plody, hovězí a vepřové maso, vajíčka, ořechy a semena. Pokud je třeba doplnit příjem selenu, lze použít doplňky stravy. Je však důležité dodržovat doporučenou denní dávku a nepřekračovat maximální bezpečnou dávku selenu.

10 nejlepších potravin bohatých na selen

Následující tabulka ukazuje přibližné množství selenu v 100 gramových porcích. Je třeba si uvědomit, že 1-2 para ořechy pokryjí doporučenou denní dávku selenu. Zkonzumovat 100-200g balení para ořechů naopak může způsobit potíže z výrazného překročení maximální denní dávky a toxicitu:

Para ořechy 1 kg za super cenu >>

PotravinaObsah selenu v 100g
Para ořechy (Brazilské ořechy)1917 µg
Tuňák konzervovaný v oleji92 µg
Losos divoký57 µg
Sardinky konzervované45 µg
Krůtí prsa41 µg
Hovězí játra31 µg
Slunečnicová semínka17 µg
Kuřecí prsa16 µg
Špenát11 µg
Celozrnný chléb10 µg


SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: