Co to je cvičení tabata? Základní cviky

Cvičení Tabata je intenzivní tréninková metoda, která kombinuje intervalový trénink s vysokou intenzitou a krátkými obdobími odpočinku. Tato metoda byla vytvořena japonským vědcem Izumi Tabata v 90. letech 20. století pro vylepšení výkonu japonských rychlobruslařů.

cvičení tabata

Trénink Tabata se skládá z opakování osmkrát 20 sekundového vysokointenzivního cvičení následované 10 sekundovou pauzou. Cvičení může být praktikováno s jakýmkoliv cvikem, jako jsou například dřepy, skoky, výpady, kliky nebo běh na místě. Trénink může být dokončen za pouhých 4 minut, ale může být také prodloužen na delší časy v závislosti na výkonnosti a cílech jednotlivce.

Výhody cvičení Tabata

Cvičení Tabata nabízí mnoho výhod. V první řadě je velmi efektivní pro spalování tuků a zvyšování kardiovaskulární fitness. Díky krátkým intervalům cvičení a odpočinku lze dosáhnout rychlých výsledků. Tabata trénink může být náročný a vyžaduje určitou úroveň fyzické kondice a zkušeností s cvičením. Nicméně, díky jeho krátkému trvání (celkově pouze 4 minuty), je vhodný i pro ty, kteří mají málo času na cvičení.

Cvičení v Tabata stylu se často zaměřuje na celotělové cviky, jako jsou dřepy, skoky, kliky nebo cviky s váhou. Důležité je však vybrat cviky, které aktivují co největší počet svalů, aby byl trénink co nejefektivnější.

DOPORUČUJEME:

TOP 8 výhod ketogenní diety. Jaké má ketodieta hlavní přínosy pro zdraví?

Přerušovaný půst (intermittent fasting) – stále populárnější metoda pro hubnutí a zdraví

Tabata cviky pro začátečníky

Pokud jste začátečník, měli byste začít s jednoduššími cviky a postupně zvyšovat intenzitu. Zde je několik tabata cviků pro začátečníky:

  1. Výpady: Postavte se do širokého postavení nohou, jednu nohu dejte dopředu a druhou dozadu. Snižte se dolů a zase vraťte zpět. Po 20 sekundách výpadů si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte výpady se změněnou polohou nohou.
  2. Squat jumps: Postavte se do širokého postavení nohou, skočte co nejvýše nahoru a pak se snažte co nejtišeji dopadnout na zem a pokrčit nohy v dřepu. Po 20 sekundách squat jumps si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte.
  3. Sklapovačky: Položte se na zem, dlaně dejte pod ramena a zvedněte tělo nahoru, takže váha bude spočívat na rukou a nohou. Snižte se dolů a pak se vraťte nahoru. Po 20 sekundách sklapovaček si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte.
  4. Burpees: Postavte se vzpřímeně, poté se rychle spusťte dolů a uchopte podlahu. Skočte s nohama dozadu, udělejte sklap a skočte zpět do vzpřímené polohy. Po 20 sekundách burpees si dejte 10 sekund odpočinku a poté opakujte.

Je důležité dodržovat správnou techniku cvičení a dávat pozor na své tělo, abyste se vyhnuli zraněním. Pokud nejste zcela jistí, jak cvičení provádět správně, může vám být rozhodně užitečný cvičební trenér nebo instruktor.

Keto dietaSOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: