Konečně nám zima nadělila trochu sněhu a mnozí z vás možná přemýšlejí o tom že začnou lyžovat i s dětmi. U nás doma se jedná o velmi žhavé téma, protože máme 4 letého syna, který právě s lyžováním začíná.
Nejprve je nutné pořídit dětem správnou výbavu. Možností je několik, záleží na vaší peněžence a také plánované četnosti návštěv sjezdovky za jednu sezónu. Pokud jedete s dětmi na hory pouze na zkoušku, například na jeden týden v sezóně, vyplatí se nejspíš zapůjčení kompletní výbavy. Dětské lyže volte co nejkratší, u dětí do 4 let obvykle délky 70-80 cm. Usnadníte dětem jejich ovládání. Platí, že čím lehčí dítě, tím by měly být lyže kratší, rozhodně vždy maximálně pod bradu.
Chcete-li investovat do výbavy vlastní, pro první začátky stačí ta z druhé ruky. Pokud plánujete, že lyže bude „dědit“ další z vašich dětí, rozhlédněte se po nových. Počítejte s tím, že děti se nejdříve učí na lyžích spíše stát a kupovat kvalitnější vybavení za tisíce má možná smysl až zjistíte, že zvládá základy. Rozhlédněte se po skibazarech, nebo bazarech na netu nebo se zeptejte známých. Ceny jsou těsně před sezónou vyšší než po ní. Nyní se dá jetá základní dětská sestava lyže-vázání často pořídit i do 1000 Kč, dětské přezkáče i do 500 Kč. Přestože nabádám k šetření na prvních lyžích, nejsem zastáncem plastových kluzek, které pořídíte do 500Kč (nazouvají se přímo na botu). V základním postoji je oproti fixaci v přezkáči značný rozdíl, velká nestabilita na těchto lyžích umožňuje nakonec pouze jen to chození na rovině než nácvik skutečného sjíždění svahu a přenášení váhy a dítě se tak může v této fázi zaseknout, nebo si vypěstovat nešvary při držení lyžařského postoje, který je základem celého lyžařského umění.
Ideální je, pokud můžete díte svěřit do lyžařské školičky, často je totiž instruktor větší autoritou než vy. Nečekejte, že bude dítě hned nadšené. Většina dětí má strach a je trochu zklamaná, když se jim něco nedaří. Starší děti lépe chápou předvedené, nemají problém s koordinací těla, ale u nejmenších s překážkami při učení musíte počítat.
Nespěchejte, učení by mělo probíhat formou hry, drilováním děti odradíte natrvalo. Musíte se obrnit trpělivostí a nechtít po nich moc. Nejprve se musí na lyžích naučit stát, chodit a udržet stabilitu – můžete je zabavit „vlekem za vaší hůlku“ nebo společně vyšlapávat například bokem do mírného kopečku.
Pro nácvik postoje a zvykání na jízdu můžete povozit dítě pluhu mezi vašimi lyžemi, pokud jste dobý lyžař a troufnete si. Naučit dítě plužit a pluhem brzdit je pak alfa a omega lyžování, pokud to dítě zvládne máte vyhráno, protože to znamená, že také zvládne trochu ovládat a vést lyže, přenášení váhy a zatáčení již nebude takovým oříškem. Pak již není těžké rozšířit hry o různé rozmanité aktivity jako je projíždění mezi brankami, slalom nebo jízdu na vleku.
– Sjíždění na laně může svádět dítě k záklonu a špatnému držení
– Helma je nezbytností, troufám si tvrdit, že u mrňousků snad i na sáňkování
– Lyže vždy před sezónou nechte seřídit na váhu dítěte ve skiservisu
– Dítě můžete odradit pokud se budete chovat autoritativně a příliš poučovat, pochvalte ho vždy za dosažené úspěchy a teprve poté upozorněte na to, co je třeba zlepšit a jak.