Jarní únava? Zkuste na ní detox!

jarni-unava detox

Jarní únava není považována za nemoc, ale její příznaky se téměř jako nemoc projevují. U někoho jde o poměrně velkou indispozici, při které si nedokáže uvědomit příčinu. Zejména osoby se sklonem k depresím, citlivé na výkyvy serotoninu (hormon odpovědný za štěstí) a osoby se slabým imunitním systémem, pocítí předjarní stav zvaný jarní únava nejvíce. Serotonin nemůže být produkován bez denního světla, a v těle převládá melatonin (hormon spánku) a to způsobuje problémy související s psychikou projevující se jako únava, špatné soustředění, apatie a úzkost. Dále je tělo hodně oslabené po končící zimě a to doprovází nižší hladina vitamínů. Na zhoršení fyzického stavu se mohla podepsat také tučnější zimní strava a méně pohybu na vzduchu v tomto chladném období.

Kompletní nabídka produktů proti únavě >>

Detoxikace a půst

Aby se předešlo pocitu ospalosti a únavy, změny by měly být provedeny v souvislosti s dietou, cvičením a relaxací. Pokud jde o potraviny, správná výživa během tohoto přechodného období znamená zejména zvýšení přísunu čerstvého ovoce a zeleniny, případně doplnění minerálů z dostupných přírodních extraktů. Díky většímu přísunu železa, draslíku, hořčíku, zinku a vitamínům A,B,C které obsahují, jsou okamžitě posíleny úroně imunitního systému a únava se zmírí. Toto období je také ideální na detoxikační půst pouze s ovocem a zeleninou při dostatečném přísunu tekutin.

Tipy a triky – ibiškový čaj

brusinkovy-krem-caj-oxalis

Hydratace je alfou omegou detoxu na jaře a platí zlaté pravidlo – pití 1,5 – 2 litry vody denně pomůže řešit problémy, jako jsou bolesti hlavy, únava a vyčerpání. Osobně se mi v tomto období kromě změn v jídelníčku a zvýšení pohybu na vzduchu hodně osvědčilo pití ovocných čajů s ibiškem. Ibiškovému čaji se připisují i diuretické, antibakteriální a dokonce i protinádorové účinky. Pro přípravu čaje se využívá ibišku súdánského (Hibiscus sabdariffa). Tento ibišek přidávají hojně do čajů zejména v Egyptě, ale najdete ho v mnoha ovocných čajích, kam je přidáván pro systou barvu a nakyslou chuť. Flavonoidy a barvivo, hojně obsažené v ibišku mají antioxidačí účinky a proto popíjení tohoto čaje má léčivé účinky na mnohé orgány od kardiovaskulárního systému až po ledviny.

Přestože jarní únava není považována za nemoc, když s ní aktivně zabojujete zmírníte projevy, které jsou poměrně vleklé a otravné a znemožňují soustředit se a zůstat pozitivní.



SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: