Jednodenní půst

Jarní půst pro zdraví

Půst je nazýván očistou organismu. Zejména na jaře a na podzim, kdy je naše tělo oslabeno a hrozí virové infekce, může být půst ulehčením organizmu od zátěže, která možnost vyrovnat se s nemocí ztěžuje.

Tělo se totiž dostává do takzvané ketózy, tedy stavu kdy začne spalovat uložené tuky jako zdroj energie, čímž dochází k tvorbě ketonů. Tyto ketony mohou být využity jako alternativní zdroj energie pro tělo, zejména pro mozek a svaly, které běžně využívají glukózu jako zdroj energie.

Půstem očistíte játra, která zastávají ve vašem těle důležitou detoxikační funkci. Ideální je jen jednodenní půst a v žádném případě nedoporučujeme hladovku ani půst přesahující tři dny. Postnímu experimentu by se měli vyvarovat nemocní lidé, děti i mladí v pubertě. Nedostatek živin a vitamínů by mohl oslabenému organizmu a imunitě spíše uškodit.

Pokud dodržíte některé zásady, zvládnete půst bez problémů:

1. Půst nesmí přesáhnout 3 dny, ideální je jen 1 den půstu
2. První a třetí den je vyrovnávací – jezte méně než obvykle, konzumujte zeleninu, rýži, ovoce, potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
3. Vypijte až 3 litry neslazených tekutin denně, dosáhnete rychlejší detoxikace.
4. Nekuřte, nepijte alkohol, kávu, nejezte léky pokud to není nutné.
5. Druhý, tedy vrcholný den půstu pijte jen ovocné a zeleninové šťávy – poslouží jako zdroj vitamínů a minerálů. Pokud vás přepadne krize, uvařte si zeleninovou polévku (obsahuje: brambory, mrkev, brokolici, petržel, celer, apod. + voda, sůl, pepř).
6. Pohybujte se na čerstvém vzduchu – ideální je rychlá chůze po dobu 30-60 minut.
7. V době půstu se vyvarujte zvýšené fyzické i psychické zátěži.
8. V případě pochybností, zda je pro vás půst vhodný, se neváhejte poradit s lékařem.



SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: