Nejčastější pohlavně přenosné choroby (STD)

Sexuálně přenosné choroby (nebo STD zkratka anglického Sexually Transmitted Disease) jsou velmi častým problémem a jejich výskyt stále narůstá i přes vysokou celosvětovou osvětu. Tyto nemoci se přenášejí během sexuálního styku a mohou mít vážné důsledky na zdraví. Nejlepší ochranou je prevence a včasná diagnostika, protože čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe je možné ji léčit.

Nejčastější pohlavně přenosné choroby jsou chlamydie, kapavka, syfilis, genitální bradavice a herpes. Každá z těchto nemocí má své specifické příznaky a důsledky.

Chlamydie a kapavka jsou způsobeny bakteriemi a mohou způsobit záněty pohlavních orgánů. Příznaky se projevují bolestí při močení, pálením a výtokem z močové trubice. Tyto nemoci lze léčit antibiotiky.

Syfilis je infekční onemocnění, které se projevuje vyrážkami na kůži, vředy na genitáliích a ústech a následně může postihnout i nervovou soustavu a orgány. Pokud není léčen včas, může způsobit vážné komplikace. Syfilis se léčí antibiotiky.

Genitální bradavice jsou způsobeny viry a projevují se výskytem drobných kožních výrůstků v oblasti genitálií. Tyto výrůstky mohou být bolestivé a mohou se šířit na další části těla. Léčba zahrnuje odstranění bradavic a použití antivirových léků.

Herpes se projevuje výskytem puchýřů v oblasti genitálií a úst, které jsou velmi bolestivé. Léčba zahrnuje užívání antivirových léků.

Pokud máte podezření na nákazu nějakou z těchto pohlavně přenosných chorob, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem. Specialista provede testy pro pohlavně přenosné choroby, které určí, zda máte danou nemoc. U mužů se testy provádějí buď odebráním vzorku moči nebo odebráním vzorku krve. Dnes to také umožňují odběrové laboratoře pro samoplátce a anonymně, bez předchozí návštěvy lékaře.

Je důležité si uvědomit, že prevence je nejlepší ochranou před pohlavně přenosnými chorobami. Měli byste používat kondom při každém sexuálním styku a vyhýbat se rizikovým sexuálním stykům.

Možnosti nakažení je ale také řada dalších – všude kde jste vystavení porušení vaší kožní bariéry (tetování, piercing, akupunktura) ale také během rizikové profese, kde můžete přijít do kontaktu s biologickým materiálem.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: