Recepty na vánoční cukroví – zdravé a dietní

Právě prožíváme první dny adventního období, Vánoce jsou za dveřmi a možná i vy uvažuje o tom, čím nahradit klasické kalorické pochoutky, nebo zmírnit vliv jejich konzumace na vaše zdraví. Nebo vás alespoň napadlo, že místo nezdravých složek cukroví jako je cukr nebo bílá mouka by šlo použít něco kvalitnějšího. Místo cukru třeba včelí med a bílou mouku nahradit celozrnnou, přidat sušené ovoce.

Nezapomeňte o Vánocích na pohyb a přidejte naše rady, jak se o Vánocích udržet v kondici. Tady jsou moje tipy na zdravé vánoční cukroví:

Vánoční musli mufinky

20 ks: 100 g másla, 80 g medu, 2 vejce, 120 g hladké mouky, lžička prášku do pečiva 150 g musli bez cukru, 200 g jablek, 1 lžička citronové šťávy, 50 ml ovocného čaje 20 papírových formiček

Postup: Vytvoříme krém z tuku a medu, přidáme ostatní popsané ingredience, čaj není třeba, pokud jsou jablka vodnatá, těsto nalijeme do formiček, pečeme na 180 st. 35 min.

Vánoční mrkváče

250 g hladké mouky, 200 g strouhané mrkve, 160 g tuku, lžička prášku do pečiva moučkový cukr

Postup: Suroviny zpracujeme na hladké těsto, vykrajujeme tvary a pokládáme na vymaštěný plech. Pečeme do růžova a ještě teplé obalíme v cukru.

Tvarohové cukroví s marmeládou

250g hladké mouky, 250g měkkého tvarohu, 250g másla, sůl, 1 žloutek, mouka na vyválení, tuk na vymazání plechu, marmeláda na ozdobu

Postup: Vše zpracujeme a vyválíme v hladké těsto, tvořítkem vykrajujeme tvary a klademe na tukem vymazaný plech. Pečeme zvolna ve středně vyhřáté troubě dorůžova. Po vychladnutí potíráme marmeládou a slepujeme vždy dva díly k sobě.

Pracny ze lněného semínka

Jde o úplně normální postup jako na pracny, ale 70 g mletých vlašských ořechů jsem nahradila 70g mletého lněného semínka. Výhodou je, že je mohou konzumovat i ti, kdo mají na vlašáky jinak alergii.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: