Plateau nebo výmluvy? Jak překonat odkládání cvičení

cvičení výmluvy odkladání psychika motivace

Nemůžu pravidelně cvičit, protože na to nemám čas … nebo jiná chabá výmluva. Taky se vám to občas nebo častěji přimotá na jazyk? Přesto, že víte, že právě tenhle postoj vám k pěkné postavě nebo udržení fyzičky nikdy nepomůže? Jaké jsou nejčastější výmluvy, kterými se snažíme racionálně zdůvodnit, proč zrovna dnes musíme odložit trénink?

Cvičit mě nebaví

Váš trénink je nejspíš nuda. Zkuste se zamyslet nad tím, jaká pohybová aktivita vás nejvíc baví a věnujte se jí pravidelně. Nemusí jít o nic převratného, uvidíte co s vaší fyzičkou udělají třeba pravidelné hodiny tance, ježdění na bruslích nebo na kole. Najděte si sparing partnera – ve dvou se to lépe táhne.

Keto dieta

Po cvičení mi narostou velké svaly

Nejčastější obavy žen, že se z nich stanou kulturistky, když budou pravidelně cvičit. Ženy nemají schopnost budovat svalovou hmotu jako muži a tyto obavy jsou zcela nesmyslné. To „nejhorší“, co se vám stane – budete mít pevnější tělo.

Nemám na cvičení čas

Čas si uděláte vždy na to, co je vaše životní priorita. Cvičení patří k základním prostředkům jak si zkvalitnit život a udržet dobré zdraví. Vzpomeňte si na to vždy, když budete mít pocit, že si na cvičení nechcete udělat čas.

Nejsem tak tlustá

Člověk má takovou fyzickou kondici v jakém stavu má svaly a především břišní svaly. I velmi štíhlý člověk by měl pracovat na zpevnění svalů svého těla, protože ovlivňují jeho zdravotní stav a celkovou kvalitu života.

Cítím při cvičení únavu

Cvičíte přes svoje možnosti, příliš intenzivně, nebo s velkou zátěží. Cvičení, které jste si naplánovali je možná moc dlouhé na to, že teprve začínáte. Trik pro udržení dlouhodobé fyzické kondice a štíhlosti spočívá v tom, že se fyzickým aktivitám věnujete pravidelně v přiměřeném rozsahu a intenzitě.

Nechce se mi cvičit

Pokud se nedokážete přinutit, těžko se sebou cokoliv uděláte a vaše vyhlídky na zlepšení postavy i zdraví jsou špatné. Bez námahy to prostě nepůjde a pokud na sebe nenajdete bič, musíte se smířit s tím, co vidíte v zrcadle i s tím, že pro své zdraví neděláte nic.

Mám plateau

Plateau znamená fázi, kdy se tělo přestává dostatečně odpovídat na stávající tréninkový program. V této fázi se zastavuje pokrok a nepodaří se dosáhnout dalšího zlepšení v kondici, síle nebo hubnutí.

Aby se překonal plateau, je třeba přizpůsobit tréninkový program tak, aby tělo bylo vystaveno novým podnětům. To zahrnuje změny v intenzitě, objemu a četnosti tréninku, stejně jako přidání nových cviků nebo použití nových cvičebních metod. Důležitá je také správná výživa a dostatek odpočinku pro regeneraci těla.

Jak překonat odkládání cvičení?

Následující tipy vám pomohou najít motivaci a překonat tendenci odkládat cvičení.

Najděte si cvičení, které vám bude bavit

Je důležité najít si cvičení, které vám bude přinášet radost a bavit vás. Pokud nemáte rádi běhání, nechte ho být a najděte si něco jiného, co vám bude vyhovovat. Pokud vám cvičení přináší radost, budete mít mnohem větší motivaci k tomu, abyste ho pravidelně provozovali

Vytvořte si tréninkový plán

Vytvoření tréninkového plánu může být velmi užitečné. Ujistěte se, že plán zahrnuje cvičení, které vám vyhovuje, a postupně ho rozšiřujte. Plán může také zahrnovat konkrétní cíle, jako například zlepšení kondice, ztráta váhy nebo posílení svalů. Sledování pokroku vám může pomoci udržet motivaci.

Najděte si cvičení, které lze provozovat s partnerem

Cvičení s partnerem může být velmi motivující. S partnerem se můžete navzájem podporovat, motivovat a být spolu víc aktivní. Najděte si někoho, kdo má stejné zájmy, jako vy, a kdo vás bude podporovat ve vašem úsilí.

Cvičte ráno

Cvičení ráno může být pro mnoho lidí velmi užitečné. Pokud máte tendenci odkládat cvičení na pozdější dobu, ráno se může stát nejlepší volbou pro vás. Ranní cvičení vám pomůže nastartovat den a budete mít více energie a motivace na další aktivity.

Udržujte si vysokou úroveň motivace

Udržování motivace může být klíčové pro překonání odkládání cvičení. Najděte si inspirativní citáty, sledujte úspěšné příběhy ostatních, kteří překonali podobné problémy, nebo si připomeňte důvody, proč chcete cvičit.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: