Chia semínka – použití a účinky

chia semínka použití a účinky

Krátce po zařazení lněného semínka do jídelníčku jsem objevila něco dalšího pro svoje zdraví – chia semínka . Kombinuji je někdy dokonce s ovocem ve formě koktejlu – smothie, ale nejraději je mám v jogurtu společně s lněným semínkem a hrozinkami. Chia semínka jsou jednou z nejzdravějších potravin na planetě. Skládají se s živin, které mohou mít velmi pozitivní účinky na tělo i mozek. Pochází z byliny čeledi hluchavkovitých tzv. Šalvěj hispánská. A co je zcela neuvěřitelné (zatím jsem nezkoušela) rosol, který vznikne po zalití vodou (bobtnáním), je tak výživný, že může údajně dokonce posloužit jako náhražka oleje a vajec!

Hlavní zdravotní  výhody chia semínek:

1. Chia semena obsahují obrovské množství živin a závoveň velmi málo kalorií. Kromě vysokého obsahu vlákniny dodají tělu vápník, hořčík, mangan, fosfor, zinek, niacin, thiamin, bílkoviny, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a různé další mikroživiny.

2. Vysoký obsah vlákniny je zařazuje mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Po jejich konzumaci budete méně často zažívat pocit hladu, protože potraviny s nízkým GI působí harmonicky na inzulinn v těle.

3. Chia semena obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, a to mnohem kvalitinější, než většina potravin rostlinného původu.
Také proteiny přispívají ke ztrátě hmotnosti a mohou výrazně snížit chuť k jídlu.

Konzumace chia semínek může vylepšit zdraví, fyzičku, duševní schopnosti a být velkým pomocníkem při hubnutí, nebo zvládání metabolických poruch či diabetes.

Jejich pořízení je velmi snadné a zařazení do jídelníčku ještě snažší. Vzhledem k tomu, že mají neutrální chuť, je snadné přidávat je do jogurtů, salátů, mixovat nebo konzumovat zcela samostatně.

Chia semínka (Salvia hispanica) produkty kompletní nabídka >>SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: