Cvičení na míči – velikost míče

Posilování zádového svalstva a odpovídající pohybová činnost je nejen prevencí proti bolesti zad, ale zároveň pozitivně působí na celé tělo. Málo kdo ví, že ke skvělému výsledku stačí míč na cvičení a vůle pravidelně cvičit. Míč na cvičení nabízí možnost udržování vašich zad ve formě, bez námahy a pocení. Široké využití nalézá velký míč při cvičení maminek v těhotenství pro uvolňování pánevního dna při porodu, ale i v poporodní rekonvalescenci.

Jak na cvičení na míči?

Prostě si jen sem tam sedněte na míč a považujte jej za přenosnou židli, která stimuluje vaše zádové svalstvo. Je to jednoduchý způsob posilování zad, účinný a testovaný – dokonce se dá použít i pro zábavu.

Gymnastické míče a další fitness pomůcky pro posilování i cvičení doma >>


Tyto velké cvičební míče jsou nabízeny pod názvem gimnik, gymnastikball nebo gymnastický míč, případně rehabilitační míč. Na trhu najdete nabídku míčů na cvičení různých průměrů a kvality. Nepodceňujte výběr vhodné velikosti a nezapomeňte, že kvalitnější dražší míče mají také obvykle lepší nosnost.

Jak vybrat gymnastický míč? Vyberte správnou velikost

Při výběru správné velikosti velkého míče dbejte na to, aby hýždě byly o trochu výše než kolena. Pouze takto může být garantována nejlepší poloha pánve a tím i obratlového sloupce.

Správná velikost velkého míče se určuje podle výšky postavy, nebo délky paže.

výška postavydélka pažeprůměr míče
140 cm45 – 55 cm45 cm
150 cm56 – 65 cm55 cm
175 cm66 – 80 cm65 cm
nad 175 cm81 – 90 cm75 cm

pozn. Délka paže – měřeno od ramenního kloubu ke konečkům prstů.

Pozn. Prodávají se dokonce gymnastické míče velikosti 85 cm.

Základní postavení na gymnastickém míči

Sedněte si na míč. Pro lepší rovnováhu položte chodidla na zem a mějte nohy mírně roztažené. Stehna musí směřovat stejným směrem, jako chodidla. Takto zabráníte nerovnoměrnému rozložení váhy na kolena a kotníky. Zkontrolujte, zda jsou nohy pevně na zemi, aby jste předešli sklouznutí z míče.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: