Hubnutí a častější jídla

Jíst častěji při hubnutí, může ní to jako nesmysl, ale jíst častěji, ale méně má své opodstatnění. V článku o bazálním metabolismu se můžete dočíst příjemný fakt o tom, že tělo potřebuje spousty energie na svoje základní fungování a trávení potravy je energeticky náročný proces.

Ukládání tuku je dáno z velké části geneticky a tak se můžeme setkat s určitým procentem lidí, kteří mohou sníst cokoli a vůbec nepřiberou. Svojí existencí popírají dietologické závěry, mají totiž rychlý metabolismus.

Metabolismus spotřebuje velmi mnoho energie na trávení potravy. Pokud jíme pravidelně malé dávky jídla po 2-3 hodinách, udržujeme metabolismus v neustálém výkonu a nedochází u nás k poklesu energie, který může být způsoben hladověním. Přidáme-li k tomu navíc výběr vhodných potravin, které mají nízký glykemický index a nepřejídáme se, troufám si říct, že pro své tělo a jeho efektivní fungování děláme z pohledu výživy maximum.

Stává se to dívkám okolo puberty, které mají geneticky vrozené ukládání tuku v souvislosti s hormonální čiností těla. Matka příroda na některých z nás zapracuje, dokážeme se až nadlidsky trápit dietami a stále oblejšími proporcemi. K tomu také naneštěstí ubyde chuť do pravidelného sportování a nahradí jej trápení s kalkulačkou a zápisníkem, plným informací o kalorické hodnotě našeho jídla. Začarovaný kruh sebepoškozování se nedá zastavit. Za dalšího půl roku může přijít nenadálá stresová situace, při které je jediným lékem návrat k jídlu a původní váha i s návdavkem je zpět.

Jediným účinným lékem je, si tuto situaci uvědomit a najít cestu do tělocvičny k pravidelné a přiměřené aerobní aktivitě, snížit příjem jídla – méně a často jíst a vytrvat v této zlaté střední cestě, která nám vydrží několik let ne jen pár týdnů.



SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: