Pilates cviky

Cvičení pilates je inovativní a velmi účinný systém cvičení, který se vyvinul z principů rehabilitačního cvičení Josepha Pilatese. Cvičení pilates velmi účinně dokáže ovlivnit nejen váš vzhled, ale také to, jak se cítíte. Díky pilates můžete zejména dosáhnout svalové síly a pevnosti bez nutnosti vybudování nadměrné svalové hmoty, ideálních proporcí v oblasti stehen a vytouženého plochého břicha.

Na co pilates cviky pomohou

Pilates je vhodný pro osoby s vadným držením těla a pomáhá na bolesti zad je však nutné dbát na správné provedení, nejlépe za asistence zkušeného cvičitele, jinak si můžete uškodit. Správně a pomalu provedený cvik je v tomto cvičení upřednostněn před množstvím opakování plného chyb. Nejlepší provedení je doprovázeno správným dýcháním, které umocní výkon a efektivitu prováděného cviku. Pilates zlepšuje pružnost a efektivitu pohybu, což může přispět ke zmírnění bolestí zad díky upevnění vnitřního svalového funkčního aparátu, ale také zmírnění stresu, protože plné soustředění na cvičení má zároveň meditační efekt.

Obdivujete krásné štíhlé postavy profesionálních tanečníků? Profesionální tanečníci využívají principy cvičení pilates po celá desetiletí. Klasické cvičení na budování svalové síly (posilování) spočívá v budováníkrátkých objemných svalů, v takovém případě je však tělo bohužel náchylnější k poškození a úrazům, zatím co u pilates je velmi dodržován princip správného napínání a uvolňování zatěžovaných svalů.

Cílem pilates je zejména rozvoj „silného středu“ neboli jádra těla, tedy posílení svalů trupu a svalů v oblasti páteře, dále prevence svalové nerovnováhy, která bývá často primární příčinou zranění a chronické bolesti zad.

Online cvičení základy pilates – 30 minutové video s komplexními cviky

 

Pilates cvičení pro zdravá záda

Protože se zaměřuje pilates na posturální svalstvo pomůže také na bolavá záda a správné držení těla. Posturální svaly jsou jádrem, které pomáhá tělu udržet stabilitu zevnitř a především tvoří podporu páteři. Cvičení pilates se zaměřuje na důležitost harmonického uspořádání hlubokých posturálních svalů obklopujících páteř, neboť právě harmonický stav tohoto uspořádání je důležitou prevencí a zmírnění bolesti zad.

Důležité principy Pilates:

  • využít maximálního soustředění mysli k efektivnímu pohybu a kontroly nad svaly
  • uvědomot si harmonické uspořádání páteře, nebo správného držení těla během cvičení
  • rozvíjet hluboké svalstvo zad a břicha jako podpory držení těla
  • využít dýchání společně se soustředěním mysli
  • klást důraz na prodloužení, posílení a flexibilitu svalstva

Upozorňujeme, že je vhodné před zahájením cvičení konzultovat vše s lékařem nebo fyzioterapeutem. Jedinci s velikými problémy se zády mohou získat veliký potenciál z několika individuálních hodin pilates s kvalifikovaným instruktorem. Přestože mohou být takové hodiny dražší záležitostí než cvičení ve skupině, čas, peníze a úsilí věnované důkladnému a soustředěnému cvičení je rozhodně investicí do vlastního zdraví.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: