Zdravá výživa proti stresu a stárnutí

Se stresem jsme se v životě potkali všichni a nemusíme ho nejspíš představovat. Asi každému je znám stav, kdy se nějaká situace dá jen těžko snést, aniž by nás nevyvedla z míry. Pokud jde o jednorázovou reakci, jde krátkodobý stres. S tím se většinou vyrovnáme lépe a rychleji. Dlouhodobý stres se však lehko může změnit ve frustraci, těžkou depresi, při které hrozí celkové selhání po stránce fyzické a duševní a vést rychle k předčasnému stárnutí.

zdravá výživa proti stárnutí a stresu

Možná jste nevěděli, že ke zmírnění lehčích příznaků vyčerpání a stresu může přispět konzumace vhodných potravin. V těžších případech je samozřejmě nezbytné vyhledat psychologa, který předepíše medikaci, ale dieta vždy může být prvním a podpůrným prostředkem léčby.

Zdravý jídelníček proti stresu a stárnutí

Níže v článku naleznete ukázkový jídelníček, který vychází z protistresových účinků potravin.  Obecně je vhodné jíst o něco méně než je obvyklé a omezit sladkosti a potraviny s obsahy aditiv (éček), včetně sladkých nápojů, vyhněte se nízkokalorickým potravinám, konzumujte včelí med ideálně přímo od včelaře.

Včelí med proti stresu a stárnutí

Včelí med je vynikající potravinou, která obsahuje mnoho živin a antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před poškozením buněk a stárnutím.

Včelí med je také skvělým zdrojem energie a může pomoci snížit stres. Přidání medu do vašeho jídelníčku může být jednoduchým způsobem, jak zlepšit vaši stravu a poskytnout vašemu tělu potřebné živiny.

Dále především zvyšte příjem potravin, co nejvíce neupravených technologickým postupem, obsahujících vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín D, zinek, Omega-3 a Omega-6, koenzym Q 10 a hořčík – především ovoce a zelenina, vejce.

Kromě toho doporučujeme zařadit do jídelníčku bylinky a koření (máta, bazalka, hřebíček, skořice, bobkový list, zázvor), které mají silné antioxidační a protirakovinné účinky. Pokud nemáte žaludeční vředy, zvažte konzumaci jablečeného octa.

Je také důležité vyhnout se potravinám, které jsou bohaté na nasycené tuky a cukry. Tyto potraviny mohou způsobit zvýšenou hladinu cukru v krvi a způsobit nárůst hmotnosti, což může vést k dalším zdravotním problémům. Může být vhodné zaměřit se na ketodietu pro snížení cukrů, tedy dietu s omezením sacharidů a tu případně kombinovat s přerušovaným půstem.

Zdravá výživa v kombinaci s lehkým každodenním cca 30 minutovým cvičením (pilates, poweryoga, taichi, yoga apod.) je výborná omlazující strategie, nehjen v prevenci proti stresu v každodenním životě, ale také podpůrná metoda v ochraně před rakovinou a alzheimerovou chorobou.

Jídelníček pro zdraví – zdravá snídaně, večeře a oběd

Snídaně: Kaše z ovesných vloček s mlékem a medem a banánem
(Ovesné vločky obsahují vitamin B, hořčík a cholin, tyroxin, který je základem pro tvorbu dopaminu)

Svačina: Jablko a bílý jogurt s živou kulturou
(Jablka obsahují velké množství vitaminu C v přírodním stavu)

Oběd: Ryba s bramborem
(Ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny, které zajišťují optimální nervové funkce)

Svačina: Celozrnné pečivo se šunkou a máslem
(celozrnné pečivo obsahuje minerální látky a stopové prvky, navíc má nízký glykemický index, což optimalizuje krevní cukr)

Večeře: Makrela a salát z nastrouhané mrkve, jablek a čerstvé červené řepy, s citrónem a mírně doslazený cukrem
(řepa má vysoký obsah bílkovin s cennými aminokyselinami, které jsou prospěšné pro metabolismus mozku, obsahuje hořčík, látky obsažené v řepě a v mrkvi mohou snižovat rozvoj rakoviny, makrela obsahuje koenzym Q10).



SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: