Cvičení na spalování tuku i pro seniory

Snižovat příjem jídla a držet diety může vést k začarovanému kruhu snižování úrovně metabolismu a pak následnému ztloustnutí (tzv. jojo efekt). Zaměřte se raději na cvičení na spalování tuku a svýdej kalorií zvýšením pohybové aktivity. Jíst o něco méně než je obvyklé, je samozřejmě velmi vhodné, ale především z důvodů snížení objemu příjmu toxických látek z potravin (éček, glutamátů, hliníku atd.), které správné fungování metabolismu narušují. V současné době je jimi totiž potravinový trh zaplavený a obezita patří k jednomu z rizik jejich spotřeby.

Nenápadné cvičení

Vůbec nemusíte naběhnout x týdně do nejbližšího fitka, nebo trénovat na maraton. Stačí, když si začnete více uvědomovat vlastní poholdnost při běžných činnostech. Zejména pokud jste starší ročník, ani ve vysokém věku nemusíte rezignovat na pohyb, ten pro tělo přirozený a běžný, pokud vám to zdraví dovolí.

Můžete třeba

  • Přestat používat výtah a chodit denně po schodech
  • Jezdit na kole místo autem
  • Dojít na nákup, na poštu a kamkoliv do blízkého okolí pěšky
  • Dělat dlouhé procházky s dětmi nebo pejskem
  • Pracovat na zahradě nebo domácím úklidu

DOPORUČUJEME:

TOP 8 výhod ketogenní diety. Jaké má ketodieta hlavní přínosy pro zdraví?

Přerušovaný půst (intermittent fasting) – stále populárnější metoda pro hubnutí a zdraví

Tím velmi povzbutíte metabolismus a jeho ochotu ke spalování tuků. zapojíte svaly, které nyní zahálely a použijete je na činnosti, které pro ně nejsou obvyklé. Když vytrváte delší dobu takto nenápadně ale konzistentně „cvičit“– i když vlastně o přímé cvičení nejde, kila přesto budou rozpouštět a  pozitivní výsledky vlivu na vaše zdraví se dostaví. Hubnout budete už ve chvíli, kdy váš výdej za týden snížíte o 10.000 KJ. To je vpodstatě jen nějakých 1500 KJ denně, což odpovídá polovině sytého oběda nebo oběti v podobě 2x dietní svačinky. Sami si sáhněte do svědomí, kde by jste mohli denně nenápdaně ubrat trochu jídla a přidat trochu pohybu tak, aby to pravidelně a dlouhodobě bylo o 1500 KJ denně méně a zaručeně budete hubnout.

Doporučuji přečíst si článek o vlivu tepové frekvence na spalování tuků, pochopíte v něm více o tom, jaká intenzita pohybu je pro vás optimální a že to s ní vlastně nemusíte vyloženě přehánět.

Pokud nehcete ubírat jídlo ze svého jídelníčku, potom tyto aktivity, pokud je provádíte denně představují – 1500 KJ:

  • 3 km procházka
  • 40 min jízdy na kole
  • hodina práce na zahradě nebo v domácnosti (nesedavé aktivity)

Pamatujete si, že na spalování tuku má vliv hlavně mírná zátěž, prováděná po delší dobu. Intenzivním během za tramvají tedy nespálíte tuk, ale pouze sacharidy. Tuk se obvykle začíní spalovat až cca od 35 minuty mírné aerobní činnosti.

Spalováním tuku dosáhnete omlazení

Lidé, kteří střídmě, zdravě jí a denně mají přiměřennou pohybovou aktivitu jsou prokazatelně zdravější, snižuje se u nich riziko infarktu a vypadají mladistvě i ve vyšším věku. Lidé, kteří ve vyšším věku dokážou pravidelně cvičit, významě oddálí stárnutí, nejen těla, ale také mozku.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: