Nedostatek cvičení

Stále se zde zabýváme tím, jak se hýbat a jak je cvičení důležité a prospěšné. Co se s námi ale vlastně děje, když nám cvičení chybí? Na co všechno má nedostatek cvičení vliv, se pokusíme stručně shrnout:


Psychika a hormonální rovnováha
Tělo bez přiměřené tělesné zátěže nevyprodukuje dostatečný objem endorfinů. Endorfiny tlumí bolest a přinášejí příjemný pocit, snižují napětí a pocit stresu. Při jejich nedostatku se můžete cítit absolutně bez nálady, každá maličkost se vám bude zdát jako nepřekonatelná překážka, čímž se dostáváte do stále většího stresu a neschopnosti vyrovnat se s nároky vnějšího světa.

Krevní oběh a srdce
Bez dostatečného pohybu se sníží kapacita krevního oběhu. Plíce budou méně prokrvené a provzdušněné, krev méně okysličená, to vše povede k nižší výkonnosti a později k nedostatečnosti při banálních aktivitách jako je chůze do schodů nebo doběhnutí autobusu. V kombinaci se sedavým zaměstnáním dojde k rozvoji křečových žil. Sraženina se může utrhnout a způsobit plicní embólii. Ta většinou končí smrtí.

Metabolizmus
Látková výměna se zpomalí a zhoršuje se schopnost těla odbourat tuky, škodlivé látky, volné radikály, metabolity a toxiny které mají vliv na rozvoj rakoviny a stárnutí těla. Škodlivé látky zatěžují organismus déle než je nutné a hromadí se v těle nebo se ukládají pod kůži, dochází k zhoršení stavu pleti a dalších orgánů.

Pohybový aparát
Dochází k atrofii svalů, tedy ochabnutí svalstva, zejména toho, které má sklony ochabovat, což má nejen estetický důsledek, ale také vliv na celkový stav pohybového ústrojí – dojde k oslabení šlach, vazů, a kostí. Nedostatečná opora páteře a ochabnutí svalstva trupu má za následek celkově špatné držení těla a postavení pánve. Fyzická aktivita se může stát stále bolestivější a tělo je náchylné ke zranění.SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: