Běhání je ideální a dostupná aerobní aktivita pro každého. Pouze pokud patříte do skupiny osob, která trpí srdečními obtížemi, bolestmi v hrudníku nebo srdeční oblasti, závratěmi, vysokým tlakem popř. artrózou, měli by jste místo běhání věnovat chůzi v rychlejším tempu, neboť běhání by váš zdravotní stav mohlo ohrozit.
Pokud jste zdraví, ale starší 50 let, věnujte se běhání jen s mírou. Nejsou však žádnou vyjímkou maratónci vysokého věku. I když patříte mezi trénované jedince, kteří se této aktivitě doposud věnovali a netrpí žádným z výše uvedených zdravotních problémů. Nadváha mezi omezující faktor nepatří, trénovat běh s nadváhou můžete, dodržujte však též lehkou dietu, neboť čím déle budete běhat s kily navíc, tím více zatěžujete svoje klouby.
V každém případě přistupujte k tréniku velmi opatrně. Ideální je, pokud můžete kontrolovat svou tepovou frekvenci a podle potřeby zpomalovat. Nezapomeňte na úvodní a závěrečné protažení, rozkusání a vyklusání v pomalejším tempu, berte si s sebou pití. Všem skupinám se doporučují kromě pravidelného protahování další vhodné kompenzační techniky – např. jóga, masáž, plavání.
(zdroj: FitStyl)
Začátečníci:
Maximální počet tréninkových dní – 4.:
Středně pokročilí:
Maximální počet tréninkových dní – 5.:
Pokročilí:
Maximální počet tréninkových dní – 6.:
Volné dny – 1 :1. regenerace (masáž, souna, jóga)
Slovníček pojmů pro běžce:
Fartlek – sprint prokládaný chůzí
Abeceda – běžecký nácvik (práce kotníků, vysoká kolena, předkopávání, zakopávání, odpichy)
Indiánský běh – běh prokládáný chůzí
PIM – Prague International Marathon (www.pim.cz)
Nike Womens Run – jarní běh pro ženy / Praha (www.womensrun.cz)
V dalším díle si uvedeme příklad protahovacího cvičení před běháním a po něm.