Bolesti paty a chodidla při došlápnutí – plantární fasciitis

bolesti paty plantarni fascii

Mnoho aktivně sportujících se s tím setkalo, bolest paty při došlápnutí může být úporná a vleklá a vyřadit vás z tréninku a znepříjemňovat značně chůzi. Příčin obtíží může být několik, buď jde o pouhé dočasné přetížení, zánět anebo patní ostruhy. Své by mohli vyprávět běžci, u nichž přetrénování nebo špatně zvolená obuv napáchala paseku v podobě plantární fascitidy.

Ortézy, vložky do bot, podpatěnky a ortopedické pomůcky kompletní nabídka >>

Patní ostruhy musí rozhodně vyloučit ortoped specialista. V mnoha případech jde hlavně o přetížení nebo zánět vazivové struktury v chodidle tzv. plantární fasciitida. Zejména pokud máte zaměstnání „na nohách“ nebo běháte a často chodíte v nevhodné obuvi. Vpodstatě jde o to, že klenbu nohy tvarují vazy, které degenerují buďto vlivem sárnutí nebo přetížení a kdysi velmi pružná tkáň se stává opotřebením méně pružnou a zranitelnou.

Příčiny bolesti paty a chodidla

Nejčastější příčinou plantární fasciitis je ovšem chybná struktura nohy. Například lidé, kteří mají problémy s klenbou, a to buď příliš ploché nohy nebo vysoké klenutí, jsou náchylnější k rozvoji plantární fasciitis.
Nošení obuvi se špatně profilovanou plochou vložkou klade abnormální tlak na plantární fascie, a může také vést k onemocnění. Obezita a špatné postavení svalů nohou (svalová dysbalance) můžou také velmi hodně přispět k plantární fasciitis.

Příznaky plantární fasciitis

Projevuje se jako bolest ve spodní části paty nebo bolest v klenbě chodidla, je obvykle horší po probuzení a postupně zvyšuje po dobu několika měsíců. Lidé s plantární fasciitis často popisují bolest jako ještě horší, když po dlouhou dobu sedí. Po několika minutách chůze se snižuje bolest, protože chůze vazivo mírně protáhne. V některých případech při pohybu zcela ustopí, ale vrátí se opět poté, co stráví dlouhou dobu na nohou. Skutečnou příčinu bolestí musí vždy prověřit ortoped, vyloučit že nejde o něco jiného – třeba ostruhy.

Léčba

Léčba plantární fasciitis začíná postupy, které můžete sami zahájit doma:

  • Protahovací cviky – cvičení, které protáhne lýtkové svaly pomáhá zmírnit bolest a pomůže uvolnit vazy
  • Nechodit naboso – chodit bez bot vyvíjí nepřiměřený tlak a stres na plantární fascie
  • Ledový obklad – na patě po dobu 20 minut několikrát denně pomáhá snížit zánět (umístěte tenký ručník mezi led a patu)
  • Omezit aktivity a cvičení – snižte fyzické aktivity a nechte paty v klidu
  • Upravte si boty – noste podpůrné boty, které mají dobrou podporu klenby a mírně zvednuté paty, to snižuje stres na plantární fascie
  • Léky –  krátkodobě využijte protizánětlivé léky jako je ibuprofen, pro snížení bolesti a zánětu a přípravky ke kompletní ochraně, výživě a regeneraci tkání (např. Geladrink Fast)
  • Podpatěnky– kupte si gelové podložky do patní části boty – podpatěnky, změkčí dopad chůzi, podpoří nohu a odlehčí laterální patní ostruhu
  • Ortopedické vložky – vložky na míru předepsané ortopedem, které se umístí do bot a pomáhají napravit základní strukturální abnormality způsobující plantární fasciitis.
  • Fyzikální terapie – cviky a další fyzikální terapie často pomůžou a poskytnou úlevu

Bez ohledu na to, jaký druh léčby podstoupíte pro plantární fasciitis, existuje mnoho různých příčin, které vedly k tomuto stavu. Proto budete muset udělat některé změny a pokračovat v prevenci i po ustopuení bolesti. Zejména nosit podpůrné boty, provádět strečink jsou základem při dlouhodobé léčbě plantární fasciitis.

Na závěr musím říct, že několika z mých aktivních přátel, kteří řešili problém s bolestí paty, skutečně hodně pomohla klidová léčebná fáze s občasným mazáním Voltarenem a následně po zlepšení nasazení gelových podpatěnek do bot včetně těch na sport a běhání.

Geladrink Fast 360 kapslí >>

Doporučujeme:

Lázeňské wellness pobyty pro zdraví

Lázně na zkoušku pro tělo, mysl a duši Ať už se rozhodnete pro pobyt v západočeském lázeňském trojúhelínku, pro jižní Moravu, nebo pro lázně v podhůří Jeseníků pohoda a relaxace při tří či vícedenním wellness pobytu v českých lázních by měla být na seznamu vašich priorit!SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: