Mnoho aktivně sportujících se s tím setkalo, bolest paty při došlápnutí může být úporná a vleklá a vyřadit vás z tréninku a znepříjemňovat značně chůzi. Příčin obtíží může být několik, buď jde o pouhé dočasné přetížení, zánět anebo patní ostruhy. Své by mohli vyprávět běžci, u nichž přetrénování nebo špatně zvolená obuv napáchala paseku v podobě plantární fascitidy.
Patní ostruhy musí rozhodně vyloučit ortoped specialista. V mnoha případech jde hlavně o přetížení nebo zánět vazivové struktury v chodidle tzv. plantární fasciitida. Zejména pokud máte zaměstnání „na nohách“ nebo běháte a často chodíte v nevhodné obuvi. Vpodstatě jde o to, že klenbu nohy tvarují vazy, které degenerují buďto vlivem sárnutí nebo přetížení a kdysi velmi pružná tkáň se stává opotřebením méně pružnou a zranitelnou.
Nejčastější příčinou plantární fasciitis je ovšem chybná struktura nohy. Například lidé, kteří mají problémy s klenbou, a to buď příliš ploché nohy nebo vysoké klenutí, jsou náchylnější k rozvoji plantární fasciitis.
Nošení obuvi se špatně profilovanou plochou vložkou klade abnormální tlak na plantární fascie, a může také vést k onemocnění. Obezita a špatné postavení svalů nohou (svalová dysbalance) můžou také velmi hodně přispět k plantární fasciitis.
Projevuje se jako bolest ve spodní části paty nebo bolest v klenbě chodidla, je obvykle horší po probuzení a postupně zvyšuje po dobu několika měsíců. Lidé s plantární fasciitis často popisují bolest jako ještě horší, když po dlouhou dobu sedí. Po několika minutách chůze se snižuje bolest, protože chůze vazivo mírně protáhne. V některých případech při pohybu zcela ustopí, ale vrátí se opět poté, co stráví dlouhou dobu na nohou. Skutečnou příčinu bolestí musí vždy prověřit ortoped, vyloučit že nejde o něco jiného – třeba ostruhy.
Léčba plantární fasciitis začíná postupy, které můžete sami zahájit doma:
Bez ohledu na to, jaký druh léčby podstoupíte pro plantární fasciitis, existuje mnoho různých příčin, které vedly k tomuto stavu. Proto budete muset udělat některé změny a pokračovat v prevenci i po ustopuení bolesti. Zejména nosit podpůrné boty, provádět strečink jsou základem při dlouhodobé léčbě plantární fasciitis.
Na závěr musím říct, že několika z mých aktivních přátel, kteří řešili problém s bolestí paty, skutečně hodně pomohla klidová léčebná fáze s občasným mazáním Voltarenem a následně po zlepšení nasazení gelových podpatěnek do bot včetně těch na sport a běhání.
Lázně na zkoušku pro tělo, mysl a duši Ať už se rozhodnete pro pobyt v západočeském lázeňském trojúhelínku, pro jižní Moravu, nebo pro lázně v podhůří Jeseníků pohoda a relaxace při tří či vícedenním wellness pobytu v českých lázních by měla být na seznamu vašich priorit!